کشف یک پروتئین جدید برای مبارزه با سرطان سینه

0
685

کشف یک پروتئین جدید برای مبارزه با سرطان سینه

 اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,پروتئین

محققان دانشگاه لوییزیانا در آمریکا موفق به کشف پروتئینی شدند که از گسترش سرطان سینه جلوگیری می کند و روش های درمانی موثرتری را در اختیار می گذارد. 

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری اسوشیتدپرس، این پروتئین Nischarin نام دارد و مسئول گسترش و حرکت سلول های سرطان سینه است. این پروتئین می تواند منجر به سرکوب فعالیت سلول های سرطانی شود.

کشف این پروتئین نه تنها درک محققان را از زیست شناسی مولکولی افزایش می دهد، بلکه می تواند برای جلوگیری از متاستاز سرطان مفید باشد.

وزیکول یک کیسه پوسته مانند در سلول ها است که به حمل و نقل مواد مختلف کمک می کند. کشف پروتئین Nischarin باعث می شود محققان بتوانند از وزیکول برای درمان سرطان کمک بگیرند. در واقع Nischarin وزیکول هایی در ابعاد نانو ترشح می کند که حاوی پروتئین و مواد ژنتیکی هستند. از طرفی وزیکول هایی که از تومور آزاد می شوند، حاوی پیام هایی هستندکه اطلاعات مهمی در مورد پیشرفت و احتمال متاستاز سرطان در اختیار محققان قرار می دهند.

این پروتئین نه تنها اطلاعات مفیدی در مورد پیشرفت سرطان در اختیار می گذارد، بلکه در ترکیب با داروهای دیگر می تواند منجر به درمان های موثر تر شود.

بر اساس آمار موسسه ملی سرطان آمریکا، در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۵.۳ درصد از کل آمار سرطان به سرطان سینه اختصاص یافت.

به رشد کنترل نشده سلول های پوشش داخلی مجرای شیری یا لوبول، سرطان سینه گفته می شود. هر سینه از ۱۵ تا ۲۰ بخش به نام لوب تشکیل شده که به صورت خوشه ای در کنار هم قرار دارند. لوب ها مجموعه ای از غدد شیری هستند. هر لوب از بخش های کوچکتری به نام لوبول تشکیل شده است. سرطانی که از لوبول آغاز شود، سرطان لوبولار نامیده می شود. سرطان سینه در زنان شایع تر است، گرچه احتمال ابتلای مردان نیز به سرطان سینه وجود دارد.

نتایج این مطالعه در نشریه Cancer Research منتشر شده است.

منبع بیتوته beytoote.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید