کشف جسد مومیایی شده رضاخان در شهرری صحت دارد؟

0
1402

کشف جسد مومیایی شده رضاخان در شهرری صحت دارد؟

جسد مومیایی رضاخان ، جسد رضاخان چه شد
کشف جسد مومیایی شده اطراف حرم شاه عبدالعظیم و گمانه زنی درباره نسبت دادن این جسد به رضاخان در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

کشف جسد مومیایی رضاخان در اطراف حرم عبدالعظیم(ع) صحت دارد؟

روزنامه شرق:صبح روز گذشته شبکه های اجتماعی و رسانه ها با خبری عجیب مواجه شدند؛ کشف یک جسد مومیایی شده در اطراف حرم شاه عبدالعظیم. خبرهای اولیه حکایت از آن داشت که احتمال دارد جنازه متعلق به پهلوی اول باشد.جسد مومیایی رضاخان

جسد مومیایی رضاخان

ظهر روز گذشته اما روابط عمومی آستان حضرت عبدالعظیم با انتشار بیانیه ای خبر کشف جسدی مومیایی در این آستانه در شهرری که آن را به رضا شاه پهلوی نسبت می دهند، یک شایعه اعلام کرد.

در خبر تأیید نشده کشف جنازه مومیایی شده آمده بود این جنازه در بخش غربی آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) شهرری که در آن طرح گسترش و توسعه این بخش از آستان در حال اجراست، پیدا شده است. پس از انتشار خبرهای اولیه رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران در مصاحبه ای درباره جنازه مومیایی کشف شده در اطراف حرم عبدالعظیم حسنی توضیحاتی داد.

خلیل آبادی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه روز گذشته اخباری مبنی بر پیداشدن جنازه مومیایی در اطراف حرم عبدالعظیم حسنی منتشر شد، گفت:این جنازه مومیایی شده در پی حفاری در قسمت غربی صحن شاه عبدالعظیم حسنی پیدا شده است. او با بیان اینکه حفاری به دلیل پیداشدن این جنازه مومیایی متوقف شده تا مسئولان مرتبط بتوانند بررسی دقیق تری داشته باشند، گفت:برخی احتمال می دهند که جنازه متعلق به پهلوی اول باشد که به صورت مومیایی شده به تهران آورده شده و در حرم عبدالعظیم حسنی دفن شده است.

او با بیان اینکه جنازه متعلق به هرکسی که باشد، به دلیل اینکه مومیایی شده جنبه میراثی دارد و باید حفظ شود، گفت:البته نظر نهایی را باید کارشناسان میراث و پزشکی قانونی بدهند که ببینیم این جنازه متعلق به چه کسی است.

از شایعه تا واقعیت
با وجود آنکه از اوایل صبح روز گذشته، خبرگزاری و رسانه های مجازی روی کشف جسد مومیایی مانور می دادند اما «روابط عمومی آستان حضرت عبدالعظیم، خبر کشف جسدی مومیایی را در این آستانه در شهرری که آن را به رضاشاه پهلوی نسبت می دهند، یک شایعه می داند».

مصطفی آجرلو، مدیر کل روابط عمومی آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در این زمینه عنوان کرده است:این منطقه در اطراف حرم حضرت عبدالعظیم، قبلا قبرستان بوده است؛ بنابراین کشف جسد در این منطقه و در طرح توسعه آستانه طبیعی است.

او در ادامه با بیان اینکه در طرح در دست انجام، هیچ حفاری انجام نشده است، تأکید می کند:فقط با توجه به اجرائی شدن طرح توسعه، بخش هایی از زمین کنده شده اند، بنابراین در این شرایط و در چنین پروژه هایی معمولا پیش می آید که با بقایای اجساد مواجه شویم. جسد کشف شده نیز باقی مانده از یک جسد طبیعی است، هیچ جسد مومیایی در این منطقه به دست نیامده است؛ حتی چهره آن قابل تشخیص نبوده و شایعه پخش شده درباره بقایای این جسد صرفا ساخته شده فضای مجازی است.

سخنان آجرلو کشف جسد را تأیید می کند. تکذیب او تنها درباره مومیایی بودن این جسد است و به هر ترتیب نشان می دهد در جریان توسعه این صحن مطهر، جسدی کشف شده است که روابط عمومی آستان می خواهد مهم بودن آن را نقض کند. حتی در اخبار منتشر شده به نقل از یکی از اعضای روابط عمومی آستان حضرت عبدالعظیم، اعلام شده است که از–یکشنبه، دوم اردیبهشت- حفاری ها متوقف شده و ما نمی دانیم دقیقا از کدام بخش مثلا شورای تأمین، امنیت ملی، اطلاعات یا بسیج افرادی در آن محل حاضر شده اند و عملیات را متوقف کرده اند.

محمدرضا نعمتی، مدیر اداره باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران نیز با اظهار بی اطلاعی از جسد مومیایی کشفی، می گوید:اگر چنین اتفاقی بیفتد، قطعا باید نخست میراث فرهنگی استان تهران را در جریان بگذارند تا از این طریق تیم کاوش و مطالعه برای بررسی محوطه وارد عمل شود. درصورتی که جسد را متعلق به رضاخان بدانیم، جسد کشف شده قطعا باید مومیایی باشد، چراکه رضاشاه، سال ۱۳۲۴ در تبعید در ژوهانسبورگ از دنیا رفت و به شهادت تاریخ جنازه مومیایی شده او چهار سال بعد، به ایران آورده شده. جنازه رضاشاه را در مقبره بزرگی در شهرری دفن کردند. بعد از تخریب، جنازه رضاشاه پیدا نشد و شایع شد که محمدرضا، جنازه پدر را مخفیانه در هنگام خروج از ایران (دی ماه ۱۳۵۷) با خود برده است.

هنوز هیچ نهادی مومیایی بودن جسد کشف شده را تأیید نکرده است و پیگیری رسانه ها از نهادهای مختلف به یک «نمی دانم» بزرگ رسیده است، تاجایی که امیرمصیب رحیم زاده، مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرری نیز در این زمینه تأکید کرده این خبر را هنوز از منبع موثقی نشنیده است و هنوز از سوی متولیان آستان حضرت عبدالعظیم(ع) به این اداره اطلاعاتی داده نشده است. او همچنین در پاسخ به این پرسش که متولیان آستان حضرت عبدالعظیم(ع) برای اجرائی کردن طرح توسعه از میراث فرهنگی استعلام گرفته اند، یا خیر؟ می گوید:چیزی به دست اداره میراث فرهنگی شهرری نرسیده، اما شاید استعلام از مقاطع بالاتر انجام شده است که ما اطلاعی از آن نداریم. مهدی حجت، رئیس ایکوموس ایران، درحالی که کشف یک جسد مومیایی در شهرری را تکذیب نمی کند، در گفت وگو با چمدان درباره کشف جسد مومیایی در شهر ری و احتمال تعلق آن به جنازه رضاشاه گفت:به محض اینکه یک متخصص باستان شناس جنازه را ببیند، می تواند عمر جنازه را تشخیص دهد.

درصورتی که حدود ۶۰ تا ۷۰ سال قدمت داشته باشد، احتمال اینکه متعلق به رضاشاه باشد وجود دارد و به تحقیقات بیشتر باستان شناسی و تاریخی نیاز دارد. اگر هم قدیمی تر باشد که باز مانند سایر جنازه های کشف شده تاریخی مورد پژوهش باستان شناسان قرار می گیرد. او در پاسخ به این پرسش که آیا مسئولان حرم شاه عبدالعظیم به کارشناسان میراث فرهنگی اجازه تحقیق و کاوش می دهند، اظهار کرد:اجازه می دهند معنایی ندارد.

اگر یک جسد مومیایی کشف شده وظیفه آنهاست سازمان میراث فرهنگی را مطلع کنند. سازمان هم به پژوهشگاه اطلاع می دهد و آنها یک تیم باستان شناسی از پژوهشکده باستان شناسی برای تحقیقات بیشتر روانه می کنند. حتی حق ندارند جنازه را جابه جا کنند.

قبر پهلوی دوم کجاست

در کتاب خاطرات آیت الله خلخالی، شخصی که روزگاری مقبره منتسب به رضاخان را تخریب می کند، ادعای وجود جسد رضاخان در این مکان رد شده است. در بخشی هایی از این کتاب آمده است:«اطراف مقبره را گروه مسلح فداییان اسلام در محاصره داشتند و پاسداران هم مواظب اوضاع بودند.

سرانجام، شب فرارسید، ولی ما نتوانستیم مقبره را بخوابانیم، اگرچه خسارت زیادی به آن زدیم و به صورت مخروبه درآوردیم. ساعت حدود ۱۰ شب، برای استراحت، محل مقبره را ترک کردم. کمی بعد، جناب آقای حاج احمدآقا خمینی، برای دیدن مقبره و در واقع، برای تقویت روحیه این جانب به آنجا آمد و افراد مستقر در آن محل را تشویق کرد و با این عمل خود، فهماند که امام با تخریب مقبره، مخالفتی ندارند و این امر، بی اندازه موجب تقویت ما شد». در بخش دیگری از این کتاب آمده:«هرچه قبر رضا خان را کندند، حتی استخوان های او هم به دست نیامد.

بعدا معلوم شد که شاه هنگام فرار، استخوان های پدرش را برداشته و با خود به قاهره برده است و حالا هم در یک جای امن، در لس آنجلس، نگهداری می شود. این استخوان ها را در کنار جنازه فرزند اشرف، آقای شفیق، به امانت نگاهداری می کنند تا به اصطلاح، در یک فرصت مناسب، در ایران، دفن کنند». این کتاب توسط نشر سایه منتشر شده و این مطالب در صفحه های ۳۴۲ و ۳۴۷ کتاب منتشر شده است.

جسد رضاخان چه شد

سلفی با جسد مومیایی کشف شده در اطراف حرم عبدالعظیم حسنی(ع) در شهرری

یک ری شناس:اگر جسد کشف شده مومیایی باشد، رضا شاه است

روزنامه شهروند:دیروز حواس خیلی ها جمع اخباری درباره یک مومیایی بود؛ یک مومیایی که گفته شد در بخش غربی آستان حضرت عبدالعظیم(ع) شهرری پیدا شده؛ درست در محوطه مقبره ای که اردیبهشت سال ۵٩ با خاک یکسان شد و حالا در اردیبهشت ماه ٣٨ سال بعد از آن، میان اخبار جایی پیدا کرده است.

جنازه کشف شده درست در همان مکانی پیدا شده که مقبره تخریب شده پهلوی اول در آن جا واقع شده بود.

احمد ابوحمزه، ری شناس هم این موضوع را تأیید می کند:«منطقه ای که عملیات در آن انجام می شد، جنازه دیگری دفن نبوده است. در منابعی که من به آن رجوع کرده ام گفته شده در آن نقطه فرد دیگری به شکل مومیایی دفن نشده. بنابراین اگر این جنازه کشف شده مومیایی باشد، صددرصد مربوط به پهلوی اول است. به خصوص که آن جا هیچ وقت محل تدفین مومیایی نبوده است.»

او از منابعی از آستان حرم عبدالعظیم نقل می کند که یک جسد کشف شده است:«آنچه من می دانم این است که دوستان آستان گفته اند که یک جسد پیدا شده و حتی آقای خلیل آبادی، رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران هم تأیید کرده است. در این عملیات عمرانی آن محوطه را ١٠ متر حفر کرده اند. این جا همان نقطه ای است که قبلا مقبره اصلی پهلوی اول بود و همان اوایل انقلاب از سوی انقلابی ها تخریب شد. حوزه علمیه در روزهای اخیر درست در همان منطقه درحال بازسازی بود. من حدس می زنم با توجه به شور انقلابی مردم آن زمان فقط مقبره را تخریب کردند و دنبال جنازه نگشتند، پس اگر جنازه تاریخی باشد، مربوط به پهلوی اول است.»

این عضو انجمن ری شناسی می گوید که مسأله اصلی، میراث فرهنگی است، نه سیاست:«این جنازه مربوط به هر که باشد، اول این که باید تدفین شود، مسأله دیگر این است که در صورت تاریخی بودن می تواند یک منبع درآمد برای خود آستان حرم عبدالعظیم باشد. در این صورت مردم می توانند ببینند شاهان چه بلایی سر این مملکت آورده اند. رضاشاه هم یک نمونه است. ما از لوور آثار را برای آشنایی مردم با تاریخ به ایران می آوریم، پس یک مومیایی از یک شاه هم می تواند منبعی و سندی از آن دوره تاریخ باشد.»

ابوحمزه ادامه می دهد:«میراث بازمانده برای مردم می تواند یک کوزه باشد یا یک جنازه. این هم تاریخ است، مثل سنگ قبر ناصرالدین شاه که حالا در موزه گلستان نگهداری می شود. اگرچه با وجود تصمیم به تخریب این سنگ قبر در سال های گذشته، درنهایت دانستیم که می توان از این میراث درآمد داشت و برای آیندگان از تاریخ گفت.»

جسد کشف شده در محوطه شاه عبدالعظیم کجاست؟/ پزشکی قانونی:پیش ما نیست!

باشگاه خبرنگاران:رئیس پزشکی قانونی استان تهران گفت:تشخیص هویت اجساد مومیایی شده در صورت داشتن بافت سالم امکان پذیر است.
مسعود قادی پاشا درباره خبر کشف جسد مومیایی در اطراف حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) گفت:هنوز هیچ جسدی تحت عنوان مومیایی به پزشکی قانونی استان تهران برای شناسایی تحویل داده نشده است.
وی افزود:اگر جسد مومیایی هم کشف شده و دارای قدمت تاریخی باشد، آن را به سازمان میراث فرهنگی تحویل می دهند.
رئیس پزشکی قانونی استان تهران در پاسخ به این سوال که آیا امکان تشخیص هویت اجساد مومیایی شده وجود دارد؟، گفت:اگر بافت استخوان و بدن جسد سالم باقی مانده باشد، امکان شناسایی آن وجود دارد.
منبع بیتوته beytoote.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید