وزیر نفت هند: ایران جای عربستان را به عنوان دومین صادرکننده نفت به هند گرفت

0
477

وزیر نفت هند: ایران جای عربستان را به عنوان دومین صادرکننده نفت به هند گرفت

 

اخبار,اخبار اقتصادی,ایران و هند

در سه ماهه نخست سال مالی جاری ایران به طور متوسط روزانه ۴۵۷ هزار بشکه نفت به هند صادر کرد که همین امر این کشور را در جایگاه دوم تامین کنندگان نفت هند قرار داده است.

به گزارش فارس به نقل از NDTV، دهارمندرا پرادهان وزیر نفت هند، امروز اعلام کرد: ایران در سه ماهه نخست سال مالی جاری به دومین تامین کننده نفت هند تبدیل شد.

 

ارائه تخفیف از سوی ایران به پالایشگاه‌های نفت هند باعث شده است که آنها به سمت خرید هرچه بیشتر نفت از ایران روی بیاورند.

 

پرادهان اعلام کرد: هند دومین مشتری نفت ایران پس از چین محسوب می‌شود و این کشور در ماه‌های آوریل تا ژوئن ۵.۶۷ میلیون تن معادل روزانه ۴۵۷ هزار بشکه در روز نفت به هند صادر کرده است.

 

وی آمار مدت مشابه سال گذشته را ارائه نداد، اما براساس آمار جمع‌آوری براساس رویترز هند در مدت مشابه سال گذشته میلادی روزانه ۲۷۹ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده بود که آمار کنونی نشان دهنده افزایش ۶۳ درصدی خرید نفت ایران توسط پالایشگا‌ه‌های هندی است.

 

سال گذشته میلادی پالایشگاه‌های دولتی هند که ۶۰ درصد ظرفیت پالایش نفت در این کشور را در اختیار دارند در اعتراض به عدم واگذاری طرح توسعه میدان گازی فرزاد B به طرف هندی خرید نفت از ایران را کاهش دادند.

 

وزیر نفت هند گفت: در سال مالی ۲۰۱۷- ۲۰۱۸ پالایشگاه‌های نفت در هند مجموع ۹.۸ میلیون تن نفت از ایران وارد کردند که نسبت به سال قبل از آن ۲۵ درصد کاهش داشته است.

 

با توجه به اینکه ایران به مشتریان هندی پیشنهاد حمل رایگان نفت و مهلت دو ماهه اعتباری برای پرداخت پول نفت ایران را دادند پالایشگاه‌های هند واردات نفت از ایران را تقریبا دو برابر کرده‌اند.

 

بنا به گفته وزیر نفت هند در سه ماه نخست سال مالی جاری عراق همچنان بزرگترین تامین کننده نفت هند بود و ۷.۲۷ میلیون تن نفت به هند صادر کرد. عربستان نیز در این مدت ۵.۲۲ میلیون تن نفت به هند فروخت.

 

پرادهان بدون اشاره به تصمیم هند در قبال فشارهای آمریکا گفت: پالایشگاه‌های نفت در این کشور نفت خود را از منابع مختلفی تامین می‌کنند که تنها عوامل فنی و اقتصادی در این روند تاثیرگذار خواهد بود. واردات نفت ایران توسط هند در ماه ژوئن نسبت به ماه می ۱۶ درصد کاهش داشته است که نشان دهنده اقدام پالایشگاه‌های هندی در کاهش واردات نفت از ایران در راستای تحریم‌های آمریکا علیه ایران است.

منبع بیتوته beytoote.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید