مقام سابق پنتاگون ادعای ترامپ درباره لغو حمله به ایران را رد کرد

0
405

مقام سابق پنتاگون ادعای ترامپ درباره لغو حمله به ایران را رد کرد

اخبار,اخبار سیاست خارجی

«ویلیام مک راون» رئیس سابق فرماندهی مشترک عملیات‌های ویژه ارتش آمریکا ادعای دونالد ترامپ درباره علت لغو طرح حمله به ایران را رد کرد.

به گزارش ایرنا، بامداد پنجشنبه ۳۰ خرداد، یک فروند پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان هدف آتش پدافند یکپارچه هوایی ایران قرار گرفت و سرنگون شد.

در پی این اقدام، رئیس جمهوری آمریکا مدعی شد که ارتش آمریکا قصد حمله به سه سایت در ایران را داشته اما وی به دلیل تلفات انسانی این حمله، ۱۰ دقیقه پیش از اجرا آن را متوقف کرده است.

به گزارش شبکه سی. ان. ان، دریادار بازنشسته مک راون که سال ۲۰۱۱ بر جریان حمله به مخفیگاه «اسامه بن لادن» رهبر سابق القاعده نظارت داشت، به خبرنگاران گفت: از تصمیم ترامپ برای حمله نکردن به ایران خوشحال شده و مثل او بر این باور است که این اقدام یک پاسخ متناسب نبود.

با این حال، این دریادار بازنشسته به صراحت اعلام کرد که «سخت است باور کنم» که ترامپ در لحظات آخر و پس از اطلاع درباره تلفات احتمالی طرح حمله را متوقف کرده است.

وی با اتکا به تجارب گذشته‌اش در موقعیت‌های مشابه اعلام کرد: وقتی رئیس جمهوری و مشاور امنیت ملی همان بار اول درخواست دریافت گزینه‌های نظامی را ارائه می‌کنند تخمین شمار تلفات بخشی معمول از این گزارش‌دهی‌های دقیق به آنهاست که به آنها تحویل می‌شود.

مک راون گفت: صادقانه بگویم، وقتی شنیدم رئیس جمهوری در دقیقه آخر بود که متوجه شد این اقدام تلفاتی خواهد داشت، باور کردنش برایم سخت بود زیرا وقتی موضوع حمله به یک هدف مطرح می‌شود تخمین شمار تلفات تقریبا بخشی همیشگی از گزارش‌های نظامی است.

وی افزود: سخت است باور کنم او پیش از آن زمان درباره تلفات احتمالی توجیه نشده باشد.

مک راون از منتقدان ترامپ است و سال گذشته به دلیل انتشار یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست، خشم رئیس جمهوری را برانگیخت.

وی در آن مقاله از اقدام ترامپ برای لغو دسترسی‌های امنیتی «جان برنان» رئیس سابق سی. آی. ای انتقاد کرده و در همبستگی با برنان گفت که آماده است تا دسترسی‌های وی نیز لغو شود. برنان اخیرا گفته بود ترامپ با پرهیز از درگیری با ایران نشان داد که تحت تاثیر تندروهایی چون «جان بولتون» مشاور امنیت ملی و «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا قرار نگرفته است.

ترامپ در پاسخ به انتقاد سال گذشته مک راون، او را «حامی هیلاری کلینتون و باراک اوباما» نامید و اظهار داشت «خوب می‌شد اگر اسامه بن لادن زمانی بسیار زودتر از آن به دام می‌افتاد.»

منبع بیتوته beytoote.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید