مالاریا دو سال دیگر در ایران ریشه کن می شود

0
720

علیرضا رئیسی اظهار داشت: تنها کشور منطقه که پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۴۰ درصد کاهش موارد مالاریا داشته باشد، ایران است.

علیرضا رئیسی اظهار داشت: تنها کشور منطقه که پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۴۰ درصد کاهش موارد مالاریا داشته باشد، ایران است.

وی اظهار داشت: در سال ۲۰۰۰ بالغ بر ۱۰ کشور در این منطقه عاری از مالاریا بودند. در سال ۲۰۱۶ نیز ۱۴ کشور موفق به حذف مالاریا شدند.

رییسی افزود: ایران تنها کشوری در دنیاست که تعداد مالاریا در آن نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

وی با اشاره به همجواری ایران با کشورهای مالاریا خیز دنیا مثل افغانستان و پاکستان، اظهار داشت: این همسایگی موجب انتقال مالاریا به ایران می شود.

معاون بهداشت تصریح کرد: برخی کشورها مثل امارات که گواهینامه حذف مالاریا هم دریافت کرده اند در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۳۸۴۹ مورد مالاریای وارده داشتند.

وی با اشاره به اینکه شاخص مالاریای وارده را نباید به حساب شکست برنامه حذف در نظر گرفت، گفت: در ایران از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶ موارد انتقال محلی کاهش ولی موارد وارده افزایش نشان می دهد.

معاون بهداشت افزود: سال ۹۶ تعداد ۸۹۱ مورد مالاریا گزارش شده است که ۶۸ مورد بومی بوده و ۴ مورد مالاریای فالسیپاروم کشف و درمان کامل شده اند.

به گزارش وزارت بهداشت- رییسی تصریح کرد: این ارقام پیشرفت چشمگیر ایران در پیشگیری  را نسبت به دو دهه پیش که موارد ابتلا در کشور تا ۱۴ هزار مورد هم می رسید، نشان می دهد.

وی ادامه داد: ایران در آستانه حذف مالاریاست و اگر موارد وارده از افغانستان و پاکستان نبود، تاکنون به این مرحله رسیده بودیم.

معاون بهداشت در خصوص چالش های موجود نیز اظهار داشت: ترددهای مرزی کنترل نشده در مرزهای طولانی جنوب شرق کشور، کاهش و در برخی موارد توقف کامل اختصاص منابع مورد نیاز برنامه و  حذف اولویت برنامه حذف مالاریا در برخی استان ها، مهم ترین چالش ها هستند.

رییسی گفت: سازمان بهداشت جهانی اگر می خواهد کمکی در خصوص این بیماری به ایران داشته باشد باید به کمک کشورهای همسایه ما بپردازد زیرا استان بلوچستان پاکستان در همسایگی ما، بیشترین موارد ابتلا به مالاریا را در دنیا دارد.

وی در پایان، راه اندازی سامانه ثبت داده های ۱۰ سال مالاریا به تفکیک کانونهای آن در کشور و ایجاد ۱۶ پست تشخیصی و درمانی مالاریا در نقاط صفر مرزی با پاکستان و اجرای برنامه حذف در جنوب و جنوب شرق ایران را برخی اقدامات مهم دیگر در راستای حذف مالاریا در کشور عنوان کرد.

منبع:تسنیم

منبع بیتوته beytoote.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید