لاوروف مدعی شد چندین میلیون دلار از طریق اینستکس مبادله شده

0
272

لاوروف مدعی شد چندین میلیون دلار از طریق اینستکس مبادله شده

وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که تا کنون چندین میلیون دلار از طریق اینستکس مبادله انجام شده است. 

به گزارش فارس به نقل از اینترفکس، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که تا کنون چندین میلیون دلار از طریق مکانیسم ویژه مالی اروپا با ایران موسوم به اینستکس نقل و انتقال صورت گرفته است.

اخیرا فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از عملیاتی شدن این مکانیسم خبر داد و گفت که اولین تبادلات از این طریق در حال طی کردن پروسه خود است.

اینستکس پروسه ای است که بعد از خروج آمریکا از برجام در ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۷ از سوی اروپا برای انتفاع اقتصادی ایران از منافع برجام و ترغیب کردن ایران به ماندن در برجام پیشنهاد داد. با این وجود علیرغم چندین ماه از این وعده های اروپاییها، این مکانیسم تا کنون اجرایی نشده اما موگرینی روز دوشنبه در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل از عملیاتی شدن این مکانیسم خبر داد.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه تأکید کرد که اگر اروپایی‌ها می‌خواهند توافق هسته‌ای را حفظ کنند، باید برای این کار «سرمایه‌گذاری» کنند. 

مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل نیز با انتقاد از کم کاری اروپا در چارچوب برجام گفته بود که اینستکس ماننده یک خودروی زیبا اما بدون سوخت است. 

عملیاتی شدن کامل اینستکس هنوز به طور رسمی از سوی مقامات ایرانی اعلام نشده است. 

لاوروف در بخشی دیگر از اظهارات خود درباره سوریه نیز گفت که آمریکا تلاش می‌کند جبهه النصره را از لیست گروههای تروریستی خارج کند و آنها را تبدیل به یک گروه سیاسی برای حل و فصل موضوع سوریه کند.

منبع بیتوته beytoote.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید