علت ممنوع‎التصویری هنرمندان قبل از انقلاب چه بود؟

0
654

علت ممنوع‎التصویری هنرمندان قبل از انقلاب چه بود؟/سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس: قانون درباره این افراد تصمیم گرفت

هنرمندان و بازیگران قبل از انقلاب بنا به دلایلی بعد از استقرار نظام جمهوری اسلامی از فعالیت هنری ممنوع شدند

فاطمه علی‏‌اصغری-ناصر ملک مطیعی از هنرمندان و بازیگران سینمای کشورمان در دوران قبل از انقلاب روز گذشته پس از تحمل یک دوره بیماری در بیمارستان آتیه تهران درگذشت و مراسم خاکسپاری وی صبح امروز با حضور هنرمندان کشورمان و جمعی کثیری از مردم برگزار شد.

ناصرملک مطیعی از جمله بازیگرانی بود که بعد از وقوع انقلاب اسلامی در کشور ماند اما نتوانست در صحنه سینما و تلویزیون حضور پیدا کند و بنابردلایلی که روشن نیست از حضور در عرصه سینما وتلویزیون ممنوع شد.

بازیگرانی چون ناصرملک مطیعی، محمدعلی فردین و دوستان هم سن و هم رده آنها علی‎رغم میل باطنی و تمایلاتی که داشتند از حضور در عرصه هنر کشور بازماندند و نتوانستند به آنچه در این عرصه می‏خواستند دست پیدا کنند اما نکته مهم و قابل ارزش در طرح این موضوع این است که چرا هنرمندانی در کشورمان بعد از انقلاب ممنوع‎الکارو یا ممنوع‎التصویر شدند و چرا مسئولان فرهنگی کشورمان تا به حالا در این راستا اظهارات شفافی را مطرح نکردند.

در گفت و گو با دو عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در جریان نحوه ممنوع الکاری برخی از هنرمندان کشورمان به خصوص بازیگران بعد از انقلاب قرارگرفتیم.

*احد آزادیخواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره علت ممنوع‏ الکاری برخی از هنرمندان از جمله ناصرملک مطیعی در کشورمان به خصوص بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: راجب آقای ملک مطیعی و هنرپیشگانی که  قبل از انقلاب فعالیت می‎کردند بدون شک نکاتd وجود دارد چرا که این افراد یک نسل از جمعیت ما بودند و نمی‏توان از آنها غفلت کرد و یادشان در بین مردم است.

وی تصریح کرد: درباره هنریشگان قبل از انقلاب باید صراحتا به این موضوع اشاره کرد که بسیاری از این بازیگران علی‎رغم علاقه مردم به آنها از کشور مهاجرت کردند از این رو موضوع هنر آنها نمی‌تواند اشتباه آنها را جبران کند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس اظهارکرد: اگر این دست از هنرمندان خواهان ابراز علاقه خود به مردم بودند باید در کشور می‎ماندند اما خیلی از این افراد از کشور گریزان شدند و فرار کردند.

آزادیخواه تصریح کرد: هنرمندانی که بعد از انقلاب در کشور ماندند مورد احترام انقلاب قرار گرفتند و نظام جمهوری اسلامی در مسائلی چون بزرگداشت، افتخارات و حتی مرگ آنها موضع خوبی اتخاذ کرد از این رو که از کشور رفتند و امروز تنها هستند مفقصر خودشان هستند.

وی درباره ممنوع التصویری برخی هنرمندان قبل از انقلاب از جمله ملک مطیعی تاکید کرد: این تصمیم از سوی مراجع قانونی اتخاذ شده است و قانون ممکن است درست یا اشتباه باشد اما قانون است و همه جای دنیا به قانون احترام می‎گذارند و ما هم باید از ان تبعیت کنیم ولی ممنوع‎التصویر به معنای این نیست که درستی افراد را فراموش کنیم.

*محمداسماعیل سعیدی دیگر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت و گو با خبر فوری درباره علت ممنوع‎التصویری برخی از بازیگران قبل از انقلاب در کشورمان گفت: در ارتباط با این موضوع و اینکه تصمیمات درباره ممنوع التصویری افراد چگونه اتخاذ شده است اطلاع دقیقی ندارم.

وی تصریح کرد: طبیعی است که بعد از انقلاب به دلیل تغییراتی که در بدنه کشور ایجاد شد افرادی که در جهت تثبیت رژیم گذشته و تئوری سازی در این راستا اقداماتی را انجام می‎دادند خود به خود به لایه‎های بعدی جامعه و حاشیه رانده شدند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار کرد: طبق اطلاعات بنده اینگونه نبود که بعد از انقلاب قانونی برای ممنوع‎التصویری افرادی وضع شود.

سعیدی خاطرنشان کرد: اتفاقی که به نام انقلاب در کشورمان رخ داد سبب شد تا خود به خود افرادی که در جهت تحکیم رژیم گذشته تلاش می‎کردند از جامعه رانده شوند که این موضوع علی‎رغم تلاش این افراد در جهت اثبات خود به نظام جمهوری اسلامی ایران امری طبیعی است و نظام در آن هیچ نقشی ندارد.

منبع بیتوته beytoote.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید