عبدالمهدی به وزیر خارجه آلمان: عراق برای کاهش تنش میان تهران و واشنگتن هیات اعزام می کند

0
254

عبدالمهدی به وزیر خارجه آلمان: عراق برای کاهش تنش میان تهران و واشنگتن هیات اعزام می کند

“عادل عبدالمهدی” نخست وزیر عراق خطاب به وزیر امور خارجه آلمان گفت که بغداد از هر اقدامی در جهت ثبات منطقه و جهان حمایت می کند و در همین راستا قصد دارد هیات ها و پیام هایی را به تهران و واشنگتن و اروپا می فرستد.

به گزارش ایرنا، نخست وزیر عراق روز شنبه در دیدار «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان با وی، همچنین بر ضرورت تداوم گفت و گوها میان عراق و آلمان و همکاری برای ایجاد تفاهم‌هایی تاکید کرد که مانع آسیب دیدن ملت‌های منطقه از تبعات بحران جاری شود.

وی همچنین با استقبال از تقویت روابط دو جانبه عراق و آلمان، خواستار اجرایی شدن توافقات انجام شده میان دو کشور در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و امنیتی و تفاهم‌های منطقه‌ای و مبارزه با تروریسم در جریان سفر اخیر خود به برلین شد.

عبدالمهدی همچنین از خرسندی ملت عراق از تقویت روابط بغداد و برلین و وجود اعتماد به آلمان در عراق بعنوان یک کشور دوست و همچنین قدرت صنایع و کیفیت تولیدات آن خبر داد.

گزارش دفتر نخست وزیری عراق حاکی است که در این دیدار دو طرف در خصوص تحولات منطقه و موضع عراق و اتحادیه اروپا در خصوص بحران جاری در این منطقه بحث و تبادل نظر کردند.

«هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان روز شنبه در نخستین روز سفر منطقه‌ای خود به بغداد سفر کرد و در نخستین دیدار خود با برهم صالح رئیس جمهوری عراق ملاقات کرده بود.

صالح در این دیدار بر هماهنگی مواضع کشورش با اروپا در قبال تحولات منطقه‌ای و بین المللی تاکید کرد.

درهمین حال تارنمای وزارت خارجه آلمان نیز پیشتر در مطلبی با اشاره به آغاز سفر منطقه‌ای «هایکو ماس» وزیر خارجه این کشور از شب گذشته، اعلام کرد وی روز دوشنبه در تهران با «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار خواهد کرد.

بر این اساس سفر ماس به تهران نشانه‌ای از تلاش‌های برلین، پاریس و لندن برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران است.

وزیر خارجه آلمان در این سفر علاوه بر تاکید بر لزوم حفظ و اجرای تعهدات برجام از سوی ایران، به دنبال رایزنی برای حفظ امنیت و ثبات در منطقه است.

منبع بیتوته beytoote.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید