عبدالباری عطوان: خروج از برجام به معنی اعلام جنگ است

0
687

عبدالباری عطوان: خروج از برجام به معنی اعلام جنگ است / اسرائیل قصد دارد حمام خون در منطقه راه بیندازد

تحلیلگر مشهور عرب در مقاله خود گفت که لغو برجام به معنی اعلام جنگ است. او تاکید کرد که قطعا در طرح و نقشه خود که نابودی ایران است شکست می‌خورد.

عبدالباری عطوان، سردبیر پایگاه خبری رای الیوم در مقاله اخیرش درباره خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران و تبعات این تصمیم بحث کرده است.

عطوان در مقاله خود تاکید کرد که خروج رئیس جمهور ایالات متحده از برجام دقیقا به معنی اعلام جنگ به ایران است. این عمل اولین طرح بزرگ برای تغییر حکومت در ایران بوده و در جهت تغییر نظام در ایران حرکت می‌کند. طرحی که دقیقا در تغییر رژیم عراق و لیبی هم اتفاق افتاد. با بهانه هایی از قبیل استفاده از سلاح های کشتار جمعی و حملات شیمیایی هسته ای.

از نظر عطوان کاملا مشخص بود که پس از آنکه بنیامین ناتانیاهو طی یک شو تلویزیونی سعی کرد اثبات کند که ایران به تعهدات هسته ای خود پایبند نمانده و در حال توسعه سلاحهای هسته ای خود است، ترامپ و اطرافیانش زیر برجام زده و از آن بیرون بیایند و پس از آن از طریق تحریم ایرانی ها، آنها را به سمت شورش علیه نظام پیش ببرند. این اتفاق البته فرصت گرانبهایی را به تندروها می‌دهد تا از طریق برکناری میانه روها در ایران و جذب افکار عمومی،  بی اعتمادی نسبت به غرب را بیشتر کنند تا آنها برجام را کنار بگذارند.

از نظر عطوان، اتحادیه اروپا مخالف شدید این اتفاق و تصمیم ترامپ بود و همین باعث شد دول آلمان و انگلیس و فرانسه بر حفظ و اعتلای برجام تاکید بیشتری نموده و از آن حمایت کنند. آنها همگی تاکید دارند که ایران به توافق برجام پایبند بوده است به همین دلیل، این اتفاق، موجب می‌شود که  ایران و حکومتش خود را محق دانسته و بر مواضع خود تاکید بیشتری کند و در حالیکه آمریکا را مقصر می‌داند محبوبیت و نفوذ خود را در منطقه بیشتر کند.

با این تصمیم، عملا ترامپ تبدیل به یک آلت و ابزار برای ناتانیاهو و اسرائیل شد. ترامپ در عمل همان چیزی را انجام داد که اسرائیل می‌خواست. تحریک ایران، رد برجام و ورود آمریکا و کشورهای عربی خلیج فارس به جنگ با ایران و جاری شدن حمام خون در منطقه خاورمیانه و فروش سلاحهای اسرائیلی. همه اینها اهداف اسرائیل بوده و هست.

آنچه مشخص است این است که بر اساس گفته های رئیس جمهور روحانی و رهبر انقلاب، ایران به هیچ وجه وارد مذاکرات با آمریکا جهت بازنگری در برجام نمی‌شود و ممکن است مجددا وارد مرحله غنی کردن اورانیوم شود. این امر قطعا تنشهای جدیدی را در منطقه ایجاد می‌کند.

عطوان مقاله خود را با تاکید بر شکست قطعی اسرائیل در جنگ محتمل ادامه می‌دهد و می‌گوید: “من قبلا هم گفته ام و اکنون آن را تکرار می کنیم که اسرائیل در این جنگ پیروز نخواهد بود. سید حسن نصرالله هم قبلا به مهاجران یهودی سرزمین های اشغالی توصیه کرده است که جان خود را برداشته و از اسرائیل فرار کنند چرا که  اگر جنگ آغاز شود، اسرائیل قادر نخواهد بود که از پناهگاه ها یا زرادخانه های دولتی بهره مند شوند.”

عطوان در پایان نه ایران بلکه اسرائیل را خطر اصلی منطقه می‌داند و می‌گوید: ” ما نباید فراموش کنیم که ایران هیچ تهدیدی برای امنیت جامعه جهانی ندارد، بلکه این اسرائیل است که زمین‌های متعلق به ما مسلمانان را اشغال می‌کند، هر روز مردم آن منطقه را کشته و در جهت نقشه های آمریکا عمل می‌کند.”

 

منبع: رای الیوم

منبع بیتوته beytoote.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید