بیماری پانیک چیست ؟ علایم و درمان

0
958

بیماری پانیک چیست ؟ علایم و درمان

راه های غلبه بر بیماری پانیک حملات پانیک به معنای هجوم ناگهانی نگرانی و ترس بسیار شدید است که در این وضعیت قلب فرد شدیداً میزند و توانایی تنفس ندارد، در این وضعیت امکان دارد فرد حس کند که در حال مردن یا دیوانه شدن است، درصورتی که حملات پانیک درمان نشوند امکان دارد منجر به اختلال پانیک یا مشکلات دیگر شود.

درصورتی که حملات پانیک درمان نشوند امکان دارد منجر به اختلال پانیک یا مشکلات دیگر شود، این حملات میتوانند فرد را از فعالیت های روزانه بازدارند، ولی خبر خوب این است که حملات پانیک قابل معالجه هستند و با درمان مناسب میتوان علایم پانیک را از بین برد یا به حداقل رساند.

این حملات که معمولاً بیش از چند دقیقه طول نمی کشند با علایمی مثل  تپش قلب، عرق کردن، حس تنگی نفس و فشردگی در قفسه سینه، لرزش، حس از دست دادن تعادل یا گیج شدن همراه است، این علایم آن قدر گسترده هستند که اشخاص فکر میکنند دچار سکته قلبی شده اند، این وضعیت معمولاً بصورت بسیار ناگهانی آغاز میشود و امکان دارد بعد از شنیدن یک خبر ناگوار، ناکامی در یک زمینه خاص و شاید هم استفاده ماده های مخدر و روان گردان و حتی با مصرف یک سیگار و غیره شروع شود.

علایم حمله پانیک

از بزرگ ترین علامت های حمله پانیک میتوان از موردهای زیر نام برد

افزایش ضربان قلب

عرق کردن 

تنگی نفس

لرزش بدن

نفس نفس زدن

گرم شدن بدن به شکل سریع

وحشت کردن

انقباض در ناحیه شکم

تهوع و استرس

درد سینه

حس دیوانه شدن

سرگیجه

سر درد 

مدت زمان اوج این موردها حدودا ۱۰ دقیقه است و پس از ۳۰ دقیقه به کلی ناپدید میشوند ولی چیزی که پس از حمله سبب نگرانی و آزار فرد مبتلا میشود ترس اتفاق دوباره آن است.

با درمان مناسب میتوان علایم پانیک را از بین برد یا به حداقل رساند

روش درمان حملات پانیک از طریق علامت های بیماری

بیماری پانیک و وحشت زندگی

درمان پانیک باید با استفاده از درمان دارویی و درمان شناختی انجام گیرد. در درمانی دارویی با استفاده بعضی از داروهای آرامبخش از بروز حمله جلوگیری میکنند . ولی در درمان روانشناسی ، فرد تا حد زیادی از ترس هایش آگاهی پیدا کرده و با آنها رو به رو میشود . این گونه درمان که مبتنی بر اگاهی شناخته میشود ، در درمان انواع فوبیا و دیگر اختلال های اضطرابی کاربرد زیادی دارد.

در درمان مبتنی بر اگاهی با قرار دادن عامدانه فرد در موقعیتهای ترسناک ، عوامل ترس آور را ضعیف تر میکنند . در پایان فرد درمی یابد که بسیاری از تصورات و ترسهایی که داشته بی جهت بوده و یا تا آن حد ترسناک نبوده اند. دیگر شیوه های درمان عبارتند از:

• درمان به شیوه افشا

• درمان دارویی

• شبیه سازی پانیک و واکنش به ترس

• درمان بر اساس درمان گروهی اشخاص مبتلا به پانیک

• کنترل رژیم درمانی و کاهش ماده های محرک مانند کافئین

• کاهش استفاده از دخانیات و ماده های مخدر

• تمرین های ریلکسیشن

• افزایش رابطه با خانواده

• افزایش میزان فعالیت بدنی به بیش از ۳ بار در روز به مدت دست کم ۱۰ دقیقه

• خواب کافی و ارام

منبع بیتوته beytoote.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید