بررسی گروه C جام جهانی ۲۰۱۸

0
920

تیم ملی فرانسه در گروهی متعادل به صعود و تداوم رویاهایش برای انجام کاری بزرگ در حد قهرمانی جهان می‌اندیشد.

به گزارش خبر فوری؛ بسیاری از فرانسوی‌ها از زمان مطلع شدن از قرار گرفتن خروس‌ها در گروهی شامل پرو، دانمارک و استرالیا به ادامه مسیر تیم در مراحل حذفی فکر کردند و با غرور خاص فرانسوی از احتمال قهرمانی حرف زدند اما برای تیمی که از قهرمانی در دنیا تا حذف در گروهی آسان را تنها در فاصله ۴ سال تجربه کرده، هیچ موردی غیر از حواس جمع نمی‌تواند تضمین‌کننده موفقیت باشد.

 فرانسه؛ خروس‌خوان امیدواری 

فرانسه به همان اندازه که دلیل برای امیدواری دارد، مواردی جهت ترسیدن و دست به عصا راه رفتن را هم اطراف خودش می‌بیند. دانمارک همان رقیب سنتی مراحل گروهی جام‌های جهانی ۱۹۹۸ و ۲۰۰۲ است؛ تیمی که یک بار پل اول شدن خروس‌ها در گروه سوم نام گرفت و بار دیگر در گروه اول آنها را به دره حذف پرتاب کرد. تیم قدرتمند دشان با بهره بردن از ستاره‌هایی مانند یوریس، اومتیتی، متویدی، واران، پوگبا و گریزمان در صورت صعود از گروه قطعا در دورهای بعدی برای رقبای گردن‌کلفتش دردسرساز می‌شود.

 راه صعود

فرانسه در گروه اول مقدماتی جام‌جهانی با برتری در هفته پایانی بالاتر از سوئد و البته هلند جواز ششمین صعود متوالی به جام‌جهانی را به دست آورد. کسب ۲۳ امتیاز از ۳۰ امتیاز ممکن نشان داد تیم دشان قاعده  بازی با تیم‌های بزرگ را می‌داند.

بازیکنان کلیدی 

قطعا بخش زیادی از امید فرانسه به آنتوان گریزمان است؛ ستاره‌ای که اخیرا جنجال زیادی درباره باشگاه آینده‌اش به راه انداخته است، البته موقتا در یک ماه برگزاری جام‌جهانی، خبرسازی در مورد «گریزو» متوقف می‌شود و همه فرانسه، تمام آمال خودش را در گلزنی و البته شادی بعد از گل تغییر یافته‌ مهاجم اول خودش جست و جو خواهد کرد. پوگبای گرانقیمت هم اگر در اوج باشد، می‌تواند «هو» شدن توسط هواداران در بازی دوستانه اخیر با ایتالیا  را به فریاد شادی بابت هر گل در جام‌جهانی تبدیل کند.

سرمربی 

دیدیه دشان درست مانند دوران بازی در عرصه مربیگری هم موفق نشان داده است؛ چه در ابتدای راه که به قحطی المپیک مارسی در راه کسب عنوان قهرمانی لیگ داخلی پایان داد و چه حالا که فرانسه را در هیبت فینالیست یورو ۲۰۱۶ راهی جام‌جهانی می‌کند. تیم او در تمامی خطوط ستاره دارد و اگر انسجام مورد انتظار از سوی دشان در تیم برقرار شود، شاید خروس‌ها بهترین آواز جام‌جهانی را سر دهند.

لیست نهایی 

دروازه بان‌ها:  آرئولا، لوریس، مانداندا

مدافعان: هرناندس، کیمپبه، مندی،  پاوارد، رامی، سیسه،  اومتیتی، واران

هافبک‌ها: کونته، متوئیدی، انزونزی، پوگبا، تولیسو

مهاجمان: دمبله، فکیر، ژیرو، گریزمان، لمار، امباپه، تووین

 

پرو؛ به یاد روزهای خوب گذشته 

پرو برای اولین بار بعد از سال ۱۹۸۲ به جام‌جهانی برگشته تا خاطرات تیم خوب آن دوران خودش را برای هواداران را زنده کند. تیم منطقه آمریکای‌جنوبی زمانی تئوفیلو کوبیاس را به عنوان درخشان‌ترین مهره تاریخ در اختیار داشت و می‌توانست حداقل روی صعود از مرحله گروهی حساب کند اما حالا اوضاع متفاوت شده و با توجه به قرار گرفتن در گروه فرانسه و دانمارک، شاید چند نتیجه خوب برایش کافی باشد. سبک قدرتی این تیم بین تیم‌های عمدتا تکنیکی آمریکای‌جنوبی، عاملی متمایزکننده است.

راه صعود

پرو در پایان رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی در آمریکای‌جنوبی در رده پنجم قرار گرفت و رهسپار بازی پلی‌آف مقابل نیوزیلند شد. برتری در ۲ بازی رفت و برگشت در نهایت این تیم را به عنوان سی و دومین و آخرین تیم پس از ۲۶ سال انتظار به جام‌جهانی رهسپار کرد.

 ستارگان کلیدی 

بخشیده شدن گوئررو، کاپیتان دوپینگی تیم از سوی فیفا، پرو را بیش از پیش امیدوار کرد. کاپیتان در اولین بازی پس از بخشش مقابل عربستان ۲ گل زد تا نشان دهد به احتمال زیاد در جام‌جهانی ۲۰۱۸  حرف اول و آخر سفید و قرمزها را خواهد زد. علاوه بر او، فارفان و فلورس هم می‌توانند تاثیرگذار باشند.

 سرمربی 

ریکاردو گارکا، حداقل برای هواداران عادی فوتبال نام شناخته شده‌ای نیست اما به خاطر دوران بازی در بوکاجونیوزر در دهه ۸۰ در آمریکای‌جنوبی نامی مطرح به حساب می‌آید. او از وقتی در سال۲۰۱۷، هدایت پرو را پذیرفته در تیم تغییراتی مثبت ایجاد کرده و ضمن تاکید بر نظم تیمی، تیمی یکپارچه و موفق ساخته که باید عیارش را در جام‌جهانی ۲۰۱۸ سنجید.

 لیست نهایی 

دروازه بان‌ها: کاسدا، کاروالیو و گایسه

مدافعان:  آدیونکولا، کورسو، ترائوکو، راموس، رودریگس، آرائوخو، لویولا و سانتاماریا

هافبک‌ها: فلورس، اورتادو، تاپیا، یوتون، آکینو،کوئوا و کارتاگنا

مهاجمان: گوئررو، کاریو، فارفان، پنا،  پولو، ریودیاس

 

استرالیا؛ آسیایی امیدوار 

استرالیا که سرانجام پس از سال‌ها عنوان شماره یک آسیا را از ایران گرفت در گروهی متعادل به صعود امیدوار است. کانگوروها از وقتی از جام‌جهانی ۲۰۱۰ به عنوان نماینده آسیا به جام‌جهانی راه یافتند، فقط در مرحله گروهی حذف شده‌اند و بهترین عملکردشان درجام‌جهانی ۲۰۰۶ شکل گرفت؛ جایی که با پنالتی مشکوک دقیقه ۹۰ یک بر صفر به ایتالیا باختند و از رسیدن به مرحله یک‌چهارم‌نهایی باز ماندند. در این جام، شاگردان برت فن‌مارویک به دنبال شگفتی‌سازی و صعود از گروه هستند؛ کاری که با توجه به تعادل نسبی در گروه چندان دور از دسترس نیست.

راه صعود

استرالیا در گروه دوم آخرین دور گروهی جام‌جهانی ۲۰۱۸ در آسیا، پشت سر ژاپن و عربستان ایستاد و پس از برتری دشوار مقابل سوریه در پلی‌آف رهسپار بازی با هندوراس، تیم چهارم کونکاکاف شد این تیم سرانجام با برتری در مجموع ۲ جدال رفت و برگشت  برای چهارمین بار متوالی و در مجموع برای پنجمین بار به معتبرترین فستیوال فوتبالی دنیا راه یافت.

بازیکنان کلیدی 

کاپیتان جدیناک با سابقه سال‌های بازی در سطح اول فوتبال انگلیس مهره کلیدی فن‌مارویک محسوب می‌شود. شم بازیخوانی او در این گروه برای استرالیا کارگشا خواهد بود، البته نباید از تیم کیهیل کهنه‌کار، زننده یکی از زیباترین گل‌های دوره قبلی جام‌جهانی هم به سادگی گذشت.

سرمربی 

برت فن‌مارویک پس از کمک به صعود عربستان به جام‌جهانی از این تیم جدا شد اما بلافاصله روی نیمکت یکی دیگر از نمایندگان آسیا نشست. او که همراه هلند فینال نافرجام جام‌جهانی ۲۰۱۰ را تجربه کرد، علاوه بر رده ملی در سطح باشگاهی هم مربی پرافتخاری است و افتخاراتی مانند قهرمانی در  فصل ۲۰۰۲-۲۰۰۱ جام یوفا همراه فاینورد را در کارنامه دارد.

 لیست نهایی

دروازه بان‌ها: رایان، جون، ووکویچ

مدافعان: مردیت، دگنک، سینزبوری، یورما، بهیچ، ریزدون، میلیگان

هافبک‌ها: موی، یدیناک، لونگو، ایروین، روجیک،  پتراتوس

مهاجمان: کیهیل، ارزانی، لکی، کروزه،  یوریچ، مک‌لارن، نابوت

 

دانمارک؛ مردان یخی در انتظار روزهای گرم و پرهیجان 

تیم منطقه اسکاندیناوی هنوز با خاطره شگفتی بزرگش در یورو ۹۲ به یاد  آورده می‌شود؛ زمانی که به عنوان جانشین یوگسلاوی جنگ‌زده، آلمان قهرمان جهان را شکست داد و قهرمان اروپا شد. از آن زمان بیش از ۲ دهه گذشته  و در این مدت دانمارک چند تیم خوب و سرحال روانه تورنمنت‌های بزرگ کرده که البته هیچ کدام فراتر از مرحله یک‌چهارم‌نهایی نرفتند. تیم فعلی در نبود بنتنر، ستاره بزرگی ندارد اما از انسجام کافی بهره می‌برد و امیدوار است سرزمین یخی‌اش را با هیجان ناشی از نتایج خوبش گرم نگه دارد!

راه صعود

دانمارک در گروه پنجم مقدماتی جام‌جهانی در اروپا یک هفته قبل از پایان عنوان سرگروهی را به لهستان واگذار کرد و خودش با ۲۰ امتیاز به عنوان تیم دوم راهی بازی پلی‌آف با جمهوری ایرلند شد. تساوی بدون گل در خانه و برتری خیره‌کننده ۵ بریک در دوبلین، قهرمان سابق اروپا را به عنوان سی‌امین تیم راهی جام‌جهانی ۲۰۱۸ کرد.

بازیکنان کلیدی 

در خط دفاعی کریستنسن، مدافع چلسی و سیمون کایر، بازیکنان کلیدی هستند. خط میانی با حضور اریکسن، ستاره تاتنهام قدرتمند می‌شود در خط حمله، چشم امید سرمربی به پولسن و یورگنسن است. اگر کاسپر اشمایکل در اوج باشد، دانمارک در خط دروازه مشکلی نخواهد داشت.

سرمربی 

آگه هاریده در منطقه اسکاندیناوی نامی شناخته‌شده است.مرد نروژی با سابقه بیش از ۲ دهه مربیگری هرگز خارج از منطقه «نوردیک» مربیگری نکرده و نشستن روی نیمکت دانمارک، اولین تجربه‌اش در عرصه ملی محسوب می‌شود. این مرد محافظه‌کار بیش از حمله به دفاع خوب اهمیت می‌دهد و باید دید با تدابیرش دانمارک را تا چه مرحله‌ای پیش خواهد برد.

 لیست نهایی 

دروازه‌بان‌ها: اشمایکل،  لوسل و  رونو

مدافعان:  کریستنسن، کیائر، یورگنسن،  وسترگارد، لارسن،  کنودسن و  دالسگارد

هافبک‌ها:  اریکسن،  دلینی، کرون دلی، شونه،  لراگر و  کویست

منبع بیتوته beytoote.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید