آمریکا «بزرگترین کنسولگری جهان» را در اربیل عراق می‌سازد

0
557

آمریکا «بزرگترین کنسولگری جهان» را در اربیل عراق می‌سازد

اخبار,اخبار بین الملل,کنسولگری آمریکا در کردستان عراق

کلنگ احداث بزرگترین کنسولگری آمریکا در جهان روز جمعه در اربیل عراق در حالی با حضور ‘نیچروان بارزانی’ نخست وزیر منطقه کردستان عراق به زمین زده شد که محافل سیاسی و رسانه ای در خصوص چرایی و ضرورت احداث چنین مرکز عظیمی سوالاتی را مطرح می کنند.

به گزارش ایرنا، آغاز احداث کنسولگری آمریکا در اربیل عراق که بزرگترین کنسولگری آمریکا در جهان خواهد بود امروز طی مراسم اعلام شد.

 

‘داگلاس سلیمان’ سفیر آمریکا در عراق در مراسم آغاز احداث این کنسولگری اعلام کرد دولت آمریکا روابط خوبی بااقلیم کردستان عراق داشته و احداث این کنسولگری نیز نشانه ای محکم بر وجود این رابطه می باشد.

 

نیچروان بارزانی نیز طی سخنانی اظهار داشت: ما از احداث این کنسولگری بسیار خرسندیم چرا که روابط ما با آمریکا روابط خوب و مستحکمی است، آمریکاییها نقش مهمی در حفاظت از کردها در سال ۱۹۹۱ و نبرد با داعش (۲۰۱۴) داشتند اگر آنها نبودند ما نمی توانستیم داعش را شکست دهیم.

 

وی افزود احداث این کنسولگری بسیار مهم است و دال بر اراده آمریکا برای حضور جدی در منطقه کردستان عراق است و همه ما می دانیم که جای پای آنها در منطقه کاملا مشهود است.

 

دولت آمریکا چهار سال پس از اشغال عراق در سال ۲۰۰۷ میلادی اقدام به بازگشایی دفتر دیپلماتیک خود در اربیل کرد و در سال ۲۰۱۱ میلادی نیز این دفتر رسما تبدیل به کنسولگری شد.

 

کنسولگری جدید آمریکا در جاده ورودی صلاح الدین به اربیل با صرف هزینه ای بالغ بر ۶۰۰ میلیون دلار توسط چهار شرکت آمریکایی و چند شرکت داخلی ساخته خواهد شد.

 

براساس برنامه ریزی صورت گرفته کنسولگری آمریکا ظرف ۴ سال به اتمام خواهد رسید.

 

از مدت ها قبل با مطرح شدن این موضوع، محافل سیاسی و رسانه ای عراق سوالات زیادی درخصوص علل و اهداف واقعی تصمیم آمریکا برای احداث بزرگترین کنسولگری خود در سطح جهان در شهر اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق مطرح می کنند.

 

منبع بیتوته beytoote.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید